Słowniczek

Montaż klimatyzacji oraz instalacja wentylacji – chcesz wybrać urządzenia do swojego domu i nie wiesz czym się kierować?

Serwis klimatyzacji, naprawa systemów klimatyzacyjnych – wiesz, że czeka cię przegląd klimatyzacji i nie wiesz co należy wymienić w urządzeniu i jakie efekty to przyniesie?

SPRAWDŹ NASZ SŁOWNICZEK I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KLIMATYZACJI ↓

Klikaj na ikonę plusa i minusa, aby rozwijać i zwijać poszczególne zagadnienia poniżej.

CZYNNIK CHŁODNICZY

czynnik chłodniczy

To czynnik uczestniczący w wymianie ciepła w urządzeniu chłodniczym. Proces, który zachodzi to wrzenie czynnika pod niskim ciśnieniem, przy niskiej temperaturze. Czynnik chłodniczy pobiera wtedy ciepło by oddać je w trakcie skraplania się pod wyższym ciśnieniu i temperaturze.

Czynnik chłodniczy wraz z odkryciem parowego urządzenia chłodniczego został wprowadzony do chłodnictwa w latach trzydziestych XIX wieku.
Czynnik chłodniczy wykorzystuje się przy uzupełnianiu agregatu- jest to niezbędny element przy montażu i serwisie instalacji klimatyzacji.

MIKROKLIMAT POMIESZCZENIA

mikroklimat pomieszczenia

Mikroklimat pomieszczenia można zdefiniować jako cechy fizyczne i chemiczne, na które oddziałują czynniki zewnętrzne oraz czas. Każda osoba przebywając w pomieszczeniu nieświadomie odczuwa mikroklimat- bez wątpienia ma on wpływ na samopoczucie, komfort oraz funkcjonowanie całego mieszkania.

Czynnikami mającymi wpływ na mikroklimat są:

⦁ ciepło,
⦁ wilgoć,
⦁ temperatura w pomieszczeniu,
⦁ jakość powietrza,
⦁ typ wyposażenia (meble, tekstylia w pomieszczeniu)
⦁ barwa oświetlenia
⦁ dźwięki (hałas, cisza).

Każdy przy urządzaniu sypialni czy salonu w jakimś stopniu dba o mikroklimat, nawet jeśli nie do końca zdaję sobie z tego sprawę.
Jak widać mikroklimat jest w dużym stopniu powiązany z temperaturą i jakością powietrza- montaż instalacji klimatyzacji w domu może się znacznie przyczynić do polepszenia mikroklimatu, a co za tym idzie- tworzeniem komfortu w Twoim domu.

KLIMAKONWEKTOR

klimakonwektor

Klimakonwektor to grzejnik i klimatyzator w jednym urządzeniu. W zimie wykorzystuje cechy grzejnika by móc podnosić temperaturę w pomieszczeniu, z kolei w lecie korzysta z cech klimatyzatora i schładza powietrze.

Ze względu na łączące cechy dwóch różnych urządzeń- klimakonwektor zostaje podłączony do instalacji grzewczej oraz chłodniczej. Coraz częściej łączy się go również z pompami ciepła oraz kotłami C.O
(na przykład gazowymi).

Tak jak klasyczne klimatyzatory, klimakonwektory mogą być: naścienne, przypodłogowe, kasetonowe oraz kanałowe.

FILTR DO KLIMATYZATORA

filtr do klimatyzacji

Instalacja klimatyzacji dzieli się na: jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Jednostka zewnętrzna jaką jest klimatyzator posiada elementy niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Filtr jest jednym z takim elementów i wchodzi w skład systemu filtracji powietrza. Jego zadaniem jest zatrzymać ewentualne zanieczyszczenia i sprawić by powietrze przechodzące przez klimatyzator było czyste.

Wymiana filtra jest bardzo istotna – filtr zatrzymuje zanieczyszczenia by te nie dostały się do obiegu powietrza w pomieszczeniu. Regularny serwis klimatyzacji uwzględnia sprawdzenie
oraz wyczyszczenie bądź wymianę filtra na nowy. Przy czyszczeniu filtra warto zwrócić uwagę czy serwis obejmuje usuwanie kurzu, bakterii, grzybów czy drobnoustrojów.
Prace konserwatorskie oraz serwisowe klimatyzacji i wentylacji wchodzą w skład usług, które oferuje firma SystemCold- skontaktuj się z nami.

KONTAKT

RODZAJE FILTRÓW:
Aktywny filtr węglowy
Aktywny węgiel wykorzystując właściwości fizycznej i chemicznej absorpcji, pochłania substancje gazowe znajdujące się w powietrzu. Z tymi właściwościami aktywny filtr węglowy zdolny jest do pochłaniania w bardzo krótkim czasie szkodliwych dla zdrowia gazów takich jak benzen, formaldehyd czy amoniak.

Filtr antybakteryjny
Przechodzące przez filtr kurz, zawiesiny cząstek czy drobnoustroje przywierają do powierzchni filtra. Podczas gdy drobnoustroje kontaktują się z antybakteryjną powierzchnią filtra ich ściany komórkowe ulegają uszkodzeniu a następnie giną. Na tym polega sterylizacyjne działanie filtra na wszystkie rodzaje grzybów, bakterii i pasożytów.

Filtr katalityczny LTC
Filtr katalityczny LTC jest zdolny do oczyszczania powietrza przy każdej temperaturze i warunkach panujących w pomieszczeniu . Ponieważ jest wykonany z silnie porowatego materiału, uzyskuje dużą powierzchnię kontaktu powietrza z powierzchnią filtra, co wzmaga skuteczność pochłaniania i nasycenia powierzchni filtracyjnej, nie tworząc jednocześnie wtórnego zanieczyszczenia. Filtr katalityczny LTC katalizuje i rozkłada wewnątrz swojej struktury ponad 80% amoniaku, siarkowodoru i aldehydów.

Filtr z jonami srebra.
Filtr ten jest nowego rodzaju wysokowydajnym typem filtra, posiadającym silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jony srebra nie powodują żadnych ubocznych efektów, podrażnień, zanieczyszczeń czy cech ulatniania się. Ponieważ jony te mają właściwości samoregeneracji trwale i efektywnie powstrzymują rozwój bakterii. Ponadto poprzez długoterminowe działanie antyseptyczne filtr z jonami srebra jest przyjazny dla środowiska, bezpieczny, wykazując jednocześnie silną aktywność ( zdolność zabijania bakterii to ponad 99%).
Jony srebra silnie przyciągają bakterie i inne mikroorganizmy. Niszcząc powłokę ich komórek i działając na strukturę wewnętrzną powodują obumieranie bakterii. Mogą również zaburzać budowę DNA bakterii i mikroorganizmów, doprowadzając do utraty przez nie zdolności do podziału i rozmnażania się.

Filtr katechinowy
Katechina otrzymywana z naturalnej zielonej herbaty jest połączeniem przeciwutleniacza i siły sterylizacji. Tym samym filtr katechinowy ma silne właściwości antybakteryjne, pochłania i eliminuje nieprzyjemne zapachy i szkodliwe dla zdrowia zarazki. Filtr ten przez długi czas wykazuje wysoką skuteczność wyjaławiania i filtracji zabrudzonego powietrza. W przypadku bakterii pałeczki okrężnicy i gronkowca złocistego antybakteryjna skuteczność filtra jest na poziomie 95%.

 

https://twojegree.pl/czyste-powietrze-filtry-do-klimatyzatorow/

EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna to nic innego jak skuteczne wykorzystanie energii by zmniejszyć jej pobieranie. To sposób wykorzystana energii tak by minimalizować jej udział w procesach- np. schładzania powietrza.

KURTYNA POWIETRZA

kurtyna powietrza

Kurtyna powietrzna tworzy barierę dla powietrza pochodzącego z zewnątrz. Montaż kurtyny powietrznej pozwala wyeliminować dostawanie się powietrza z zewnątrz zachowując temperaturę uzyskaną w pomieszczeniu. To zapewnia nie tylko komfort przez brak nagłych zmian temperatur, ale również oszczędność- zmniejsza koszty grzania lub chłodzenia powietrza.
Najczęściej montuje się je nad drzwiami w wewnętrznej stronie budynku w miejscach gdzie ludzie często wchodzą lub wychodzą- we wszelkiego rodzaju lokalach użytkowych.

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które korzysta z energii zgromadzonej w otoczeniu budynku (gruntu, wody, powietrza). Uzyskane ciepło przekształca za pomocą przemian fizycznych w energię, która może być wykorzystana na przykład do ogrzewania bądź chłodzenia domu.
Istnieją różne rodzaje pomp ciepła:
⦁ pompa ciepła gruntowa,
⦁ pompa typu woda-woda,
⦁ pompa typu powietrze-woda.

Skraplacz jest elementem klimatyzatorów i pomp ciepła. Ma za zadanie odprowadzić ciepło
z otoczenia i skroplić gazy czynnika chłodniczego.
Rodzaje skraplaczy:
⦁ skraplacz powietrzny,
⦁ skraplacz wodny.

klimatyzacja domowa

Moc grzewcza to wielkość podawana w kW (kilowatach), odnosi się do wydajności grzewczej klimatyzatora przy jego pełnym obciążeniu.

Warto zwrócić na nią uwagę przy wyborze klimatyzatora– im większe pomieszczenie ma obsługiwać klimatyzator, tym większą moc grzewczą i chłodniczą powinno posiadać urządzenie.

Informację o mocy grzewczej znajdują się w danych technicznych urządzenia, producenci podają je również w swoich katalogach.

klimatyzacja domowa

Moc chłodnicza to wielkość podawana w kW (kilowatach), odnosi się do wydajności chłodniczej klimatyzatora przy jego pełnym obciążeniu.

Warto zwrócić na nią uwagę przy wyborze klimatyzatora– im większe pomieszczenie ma obsługiwać klimatyzator, tym większą moc grzewczą i chłodniczą powinno posiadać urządzenie.

Informację o mocy chłodniczej znajdują się w danych technicznych urządzenia, producenci podają je również w swoich katalogach.

klimatyzacja domowa

HVAC to skrót od angielskich słów: Heating, Ventilation, Air Conditioning i oznacza:

  • heating: ogrzewanie,

  • ventilation– wentylacja,

  • air conditioningklimatyzacja.

Skrót zawiera w sobie opis branży sanitarnej, ma swój odpowiednik w wersji Polskiej:
COWiG (ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja, gazownictwo).

Może odnosić się do zawodu- przykładowo inżynier branży HVAC będzie zajmować się wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania.

Klimatyzator może być wyposażony w funkcję automatycznego oczyszczania się. To funkcja przydatna i bez wątpienia bardzo pożądana – zapobiega ona powstawaniu bakterii i pleśni wewnątrz urządzenia, a co za tym idzie eliminuje wydzielanie się przykrego zapachu.

Polega na automatycznym suszeniu wymiennika ciepła po wyłączeniu klimatyzatora.

Należy pamiętać o tym, by wymieniać filtr i serwisować klimatyzację. Automatyczne oczyszczanie się klimatyzatora nie sprawia, że można zrezygnować z cyklicznych przeglądów urządzeń.

O Nas

Nasza firma zapewnia pełne spektrum prac o dowolnym poziomie złożoności. Nasz zespół składa się z wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy działają w branży HVAC od co najmniej 6 lat. Zdobyliśmy rozległe doświadczenie przy rozwiązywaniu najbardziej skomplikowanych zagadnień technicznych w dziedzinie klimatyzacji.